Odborná lékařská on-line poradna

Na Vaše osobní dotazy, týkající se prevence, onemocnění a léčení nádorových onemocnění prsu, Vám odpoví naši přední odborníci v oboru. Svůj dotaz můžete položit i anonymně pod přezdívkou. Vzhledem k posouzení diagnózy je nutné uvést Váš věk. Odpověď na dotaz Vám přijde e-mailem a pokud budete chtít pomoci i jiným v podobné situaci, můžete souhlasit s uveřejněním Vašeho dotazu a odpovědi na webu.


Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné a je nutné je vyplnit.

Kategorie dotazů:

DiagnózaGenetikaLéčbaLymfedémOstatníPo léčběPrevenceRekonstrukce prsuVedlejší účinky
všechny kategorie


Lékaři, kteří odpovídají na vaše dotazy:

MUDr. Alena Bílková, Ph.D.

mamodiagnostika a prevence

MUDr. Halka Bitmanová

mamodiagnostika a prevence

doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D.

genetika

MUDr. Karolína Hovorková

klinická onkologie

MUDr. Petra Hrabětová

klinická onkologie

MUDr. Renata Koževnikovová

klinická onkologie, lymfologie, paliativní medicína

doc. MUDr. Aleš Nejedlý

plastická chirurgie

MUDr. Václav Pecha

onkologická chirurgie

Vaše dotazy - Vedlejší účinky:

Léčba
Vedlejší účinky

Marie Fenclová | 15.11.2016 | dotaz č. 99
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Babička je po chemoterapii. Měla nálezy po celém těle. Bohužel se jí objevili boláky uvnitř úst možná je to následkem té chemoterapie. Chtěla jsem se zeptat jestli není na to nějaký lék který by jí to mohl vyléčit a nebo zmírnit? Moc dobré prognózy na vyléčení bihužel nemá, tak bychom aspoň chtěli eliminovat nepříjemnosti, které jí nastávají. Děkuji Vám za jakoukoli odpověď. S pozdravem a přáním krásného dne, Marie Fenclová

Dobrý den, chemoterapie může mít nežádoucí účinky v oblasti sliznic, v dutině ústní se mohou vytvářet afty. Každé pacientce pomůže něco jiného. Zkuste výplachy Tantum verde nebo šalvějí. Pokud by se projevy zhoršovaly,ať babička informuje svého onkologa. Někdy se musí předepsat antimykotika. S pozdravem,Tereza Kohlová

MUDr. Tereza Kohlová


Léčba
Vedlejší účinky

Dáša | 19.10.2016 | dotaz č. 65
dobrý den, v červenci mi byl diagnostikován Tu mammae 1. sin T2N1MO, HV - nízce dif. duktalní karcinom , G3 . lékař mi napsal 4 série chemoterapie - žilně, červené barvy, po čtvrté sérii se mi už velmi těžko napichovaly žíly, takže to zkoušeli 6 x. pro navýšení bílých krvinek dostávám Zarzio. Nyní mám snížené i červené krvinky. Začaly mě bolet celé paže, slzí oči a píchá v levém boku. Lékař mi napsal další, pátou sérii chemoterapie. Chtěla bych se zeptat, jestli by nebylo možné tu pátou sérii odložit, než se tělo dá trochu do pořádku, popřípadě vynechat. Po chemoterapii by měla proběhnout operace. Také bych se chtěla zeptat, jestli je nějaký přípravek na podporu imunity a něco na zpomalení růstu rakovinových buněk. Na internetu je spousta informací, které se často neshodují. Moc děkuju za odpověď.

Dobrý den, ve Vašem případě je určitě předoperační chemoterapie správná volba. Obvykle se dávají 4 cykly AC(nebo EC) - to jsou ty červené, pak se mění složení ( taxany) a měly by proběhnout další 4 cykly po 3 týdnech, případně mohou být podávány 1x týdně, to je potom 12 dávek ( délka stejná jako 4 cykly po 3 týdnech). Pokud máte velké problémy se žilami, dá se řešit zavedením portu - je zaveden do podklíčkové oblasti a žíly na pažích si potom odpočinou. Pokud máte problémy s krvinkami již po prvních 4 cyklech, je vhodné podávat růstové faktory i preventivně ( to už dostáváte), lékař bude asi uvažovat o týdenním podání taxanů, které krvinky méně ohrožuje ( ale určitě je pak potřebný port kvůli žilám). Odložení chemoterapie je možné o cca týden, jinak už potom klesá účinnost. Podpůrně můžete vitamíny( B komplex Forte, Cvitamin 500-1000 mg/den, ev. multivitamíny), můžete užívat i volně dostupné prostředky na podporu imunity, nedoporučuji ale kombinoavat různé preparáty. Na internetu je k podpůrné léčbě řada informací, ale jsou většinou reklamního charakteru, věrohodnost nelze potvrdit. Intenzivnější podpora imunity je lepší až po skončení chemoterapie, která sama o sobě zásadně zpomaluje a zastavuje růst nádorových buněk, ale dočasně také ovlivňuje buňky zdravé. V případě, že byste další chemoterapie nadále snášela velmi šaptně, je jistě možné ukončit tuto léčbu léčbu dříve a přistoupit k operaci. Musíte konzultovat se svým ošetřujícím onkologem. S pozdravem

MUDr. Renata Koževnikovová


Vedlejší účinky
Po léčbě

Eva z Kadaně | 05.10.2016 | dotaz č. 54
Dobrý den, před třemi lety mi byl diagnostikován nádor v prsu. Po jeho odstranění a 36ti cyklech radioterapie jsem přešla na hormonální léčbu (užívám ARIMIDEX). Cítím se dobře, veškerá kontrolní vyšetření jsou negativní. V poslední době mám však velké problémy se zanícenými koutky u úst - už jsem vyzkoušela (na doporučení různých lékáren) snad veškeré volně prodejné masti a jiné prostředky, ovšem bez valného výsledku. Dokonce jsem do tohoto problému zapojila i svého zubního lékaře, který ovšem vyloučil jakoukoliv souvislost se stavem mého chrupu. Všichni zúčastnění mi doporučují užívání vitamínů řady B, s čímž ovšem nesouhlasí moje onkoložka (doporučila mi pouze vitamín B6). V souvislosti s tím jsem se chtěla zeptat, zda existuje prokázaný vliv některých vitamínů třídy B na růst rakovinného nádoru resp. který z těchto vitamínů by mi mohl pomoci s uvedeným problémem, aniž bych ohrozila své zdraví. Děkuji.

Dobrý den, ve skupině vitaminu B je pro onkologické pacienty rizikové pouze podávání vysokých dávek vitamínu B12, který má prokazatelně prorůstový vliv. Vyšší dávky jsou nevhodné pro pacienty s aktivní onkologickou ( a to zejména hematoonkologickou ) chorobou. Na druhé straně je to vitamín = nezbytná složka výživy a běžné dávky potřebuje každý člověk, tedy i onkologický pacient v léčbě. Pokud jste 3 roky po nemoci, bez průkazu recidivy, není problém, abyste užívala všechny B vitamíny v běžných dávkách. Např B2-riboflavin má výrazně příznivý efekt na praskající koutky , lze určitě užívat i vyšší dávku nebo kombinovat s přípravkem B komplex ( který navíc ani neobsahuje vitamín B12). S pozdravem

MUDr. Renata Koževnikovová


Vedlejší účinky
Po léčbě

Marca | 03.09.2016 | dotaz č. 17
Dobrý den , jsem cca 3 roky po léčbě rakoviny prsu/operace záchovná,chemo,ozařování/ a mám dotaz jestli můžu používat neurostimulátor Tempo,jedná se o elektroléčbu, trpím po léčbě neuropatií. Děkuji Marca

Dobrý den, neurostimulátor lze používat na dolní končetiny. Pro horní končetiny bych nedoporučovala, především kvůli riziku vzniku lymfedému. Neuropatii byste měla řešit s neurologem. Kromě léků může nabídnout různé fyzioterapeutické metody, případně lázeňskou léčbu. S pozdravem

MUDr. Renata Koževnikovová


« začátek1234(stránek: 4)