Odborná lékařská on-line poradna

Na Vaše osobní dotazy, týkající se prevence, onemocnění a léčení nádorových onemocnění prsu, Vám odpoví naši přední odborníci v oboru. Svůj dotaz můžete položit i anonymně pod přezdívkou. Vzhledem k posouzení diagnózy je nutné uvést Váš věk. Odpověď na dotaz Vám přijde e-mailem a pokud budete chtít pomoci i jiným v podobné situaci, můžete souhlasit s uveřejněním Vašeho dotazu a odpovědi na webu.


Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné a je nutné je vyplnit.

Kategorie dotazů:

DiagnózaGenetikaLéčbaLymfedémOstatníPo léčběPrevenceRekonstrukce prsuVedlejší účinky
všechny kategorie


Lékaři, kteří odpovídají na vaše dotazy:

MUDr. Alena Bílková, Ph.D.

mamodiagnostika a prevence

MUDr. Halka Bitmanová

mamodiagnostika a prevence

doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D.

genetika

MUDr. Karolína Hovorková

klinická onkologie

MUDr. Petra Hrabětová

klinická onkologie

MUDr. Renata Koževnikovová

klinická onkologie, lymfologie, paliativní medicína

doc. MUDr. Aleš Nejedlý

plastická chirurgie

MUDr. Václav Pecha

onkologická chirurgie

Vaše dotazy - Po léčbě:

Vedlejší účinky
Po léčbě

Mirka | 13.09.2018 | dotaz č. 1143
Dobrý den, loni v lednu jsem absolvovala operaci prsu a po té ozařování. Teď beru už rok a půl Tamoxifen a po čtyřech týdnech jezdím na injekce Zoladexu. Trpím únavou a návaly horka. Hlavně v noci je to dost nepříjemné, protože se pořádně nevyspím. Paní doktorka mi řekla, že nesmím používat žádné přípravky, které obsahují přírodní estrogeny. Chci se zeptat, zda existuje nějaký přípravek, který bych mohla bez obav užívat v kombinaci s těmito léky na zmírnění nežádoucích účinků? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, právě přípravky na bázi rostlinných estrogenů můžete jako jediné užívat bez obav. V lékárně vám poradí s výběrem - bývají to doplňky na bázi červeného jetele či sóji. Některým pacientkám mohou tyto "přechodové" obtíže zmírnit, někomu ale nemusí ulevit vůbec. Musíte vyzkoušet. Nevím na jak dlouho vám plánují léčbu Zoladexem, ale až jej vysadíte, tak se vaše obtíže rapidně zmenší. Tak vydržte!

MUDr. Karolína Hovorková


Po léčbě

Iveta | 13.09.2018 | dotaz č. 1142
Co je to C 509 kompletní remise

Přeji krásný den. Na odpověď jste zaslala velmi málo nic neříkajících poznámek. C50.9 je číselná diagnosa karcinomu prsu bez přesného určení místa. Kompletní remise je například po předoperační chemoterapii úplné vymizení nádoru.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Lenka | 12.09.2018 | dotaz č. 1140
Dobrý den, rovněž užívám Tamoxifen již čtvrtý rok a celkem mám užívat pět let, ale s obtížemi, návaly, horkostí, suchostí očí, bolesti hlavy a kloubů. Moje onemocnění 2015 invazivní lobulární karcinom prsu, odstranění, chemoterapie, ozařování, nyní hormonální léčba. Po nasazení hormonální léčby jsem ale prodělala kompletní hysterektomii. Je mi 57 roků. Můj dotaz zní, je nutno po hysterektomii užívat tamoxifen? Prosím o vysvětlení, co se týká užívání hormonů, zda je ro nutné.

Přeji krásný den. Nejde o to, zda užívání protihormonální léčby je nutné, ale je v tomto případě doporučené (a ve vašem věku to s odstraněním dělohy a vaječníků nemá souvislost). Pokud ale máte plno vedlejších účinků, můžete se zkusit domluvit s ošetřujícím onkologem, zda by šlo vyměnit za jiný druh léků (tzv. inhibitory aromataz), nebo se podle rizikovosti nádoru ev. domluvit na ukončení po 4 letech.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Pavel | 06.09.2018 | dotaz č. 1134
Dobrý den, prosím o radu. Moje žena (nyní 60) měla před 11 lety rakovinu prsu. Nádor byl zhoubný, průměr byl okolo 1 cm. Operace, ozařování a hormonální léčba (nikoliv chemoterapie). Mluví o estrogenech a dependentním nádoru, podvázání vaječníků. Asi po 2 letech měla další, ale nezhoubný nádorek jako následek (vedlejší účinky) hormonální léčby s gynekologickou operací . Je pořád pod kontrolou asi 1x ročně. Nyní se zdá, že je vše v pořádku, ale stále má obavy ze sexu kvůli "aktivaci" hormonů. Myslíte si, že tato obava je oprávněná? Děkuji za odpověď

Nebzpečí, že by kvůli sexu hrozilo riziko recidivy nádoru, není. Ale je to velmi složitá otázka - u žen dochází pravidelně při a také po onkologické léčbě ke snížení či úplné ztrátě sexuální touhy a libida. Tato ztráta je daná jednak absolvovanou léčbou a jednak prodělaným obrovským psychickým stresem. Proto respektujte svou ženu a zkuste se třeba domluvit na společné návštěvě jak u jejího onkologa, tak i u psychologa(sexuologa). ti by vám mohli pomoci tento problém ke spokojenosti obou řešit.

MUDr. Karolína Hovorková


Vedlejší účinky
Po léčbě

Nashi | 22.08.2018 | dotaz č. 1113
Dobrý den, po odstranění prsního nádoru jsem začala užívat lék tamoxifen 20mg. Během krátké doby mi začaly návaly, které mě probouzejí ze spaní (musím se projít a "vychladnout"). Návaly jsou již tak silné, že si musím brát do práce náhradní oblečení, během návalu mám tak silné pocení, že mé oblečení je během chvíle mokré. Neděje se to jen přes den, ale také v noci. Chtěla jsem se zeptat jestli existují jiné léky, které návaly nezpůsobují nebo jestli lze léky úplně vysadit. Slyšela jsem, že dle nejnovějších studií není nutné tamoxifen užívat . Děkuji za odpověď Nashi

Dobrý den, neexistuje žádná seriózní studie, která by tvrdila, že hormonální léčbu není nutné užívat! Potíže které vás provázejí jsou bohužel velmi časté a jsou známkou účinnosti hormonální léčby. Pokud jste již po přechodu (menopauze) a měla jste invazivní nádor, zkuste se svým onkologem probrat změnu medikace - a vyzkoušejte některý z inhibitorů aromatázy - váš onkolog vám řekne možnosti. Pokud ne, zkuste alespoň užívat tamoxifen rozděleně ve dvou dávkách - ráno a večer á 1/2 tbl. Dále je možné v lékárně zkusit koupit rostlinné přípravky pro obtíže v menopauze - májí různé a lékárník vám poradí - někdy mohou návaly zmírnit. Některým pacientkám též pomůže užívání antidepresiva venlafaxinu - poraďte se opět se svým onkologem. Úplně vysazení hormonální léčby je až krajním, a nejnevhodnějším řešením. Přeci jen hormonální terapie významně snižuje riziko recidivy onemocnění!

MUDr. Karolína Hovorková


Vedlejší účinky
Po léčbě

Hana | 21.08.2018 | dotaz č. 1110
Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání hormonální léčby. Jsem 3 roky po operaci karcinomu prsu, předtím chemo a poté ozařování. V současné době jsem v remisi, užívám jen hormonální léčbu. Nejdříve jsem brala Tamoxifen, ten mi způsoboval zvětšení děložní sliznice tak mi ho paní doktorka vyměnila za Alozex, asi po půl roce jsem začala mít kožní problémy v obličeji tak mi ho zase vyměnila za Aromidex, půl roku to bylo v pohodě ale teď už čtvrtý měsíc trpím svěděním kůže v obličeji, zhrubne mi pokožka a pořád svědí.Kosmetiku nemám žádnou novou. Na kožním mi dali mastičku, která ovšem obsahuje kortizony. Mažu si obličej na noc asi týden, potíže ustanou a mám tak 14 dní klid a potom to začne nanovo. Také mě začaly nadměrně padat vlasy. Mám za to že je to asi vedlejší účinek Arimidexu. Přemýšlela jsem že bych ho třeba na měsíc vysadila, jestli se projeví zlepšení a tím pádem bych věděla že to způsobuje tento lék. Myslíte že bych to tak mohla udělat? Není moc velké riziko přerušení této léčby?A jsou ještě nějaké jiné hormonální léky, které by mi mohla moje onkoložka vyměnit, které by mi nezpůsobovaly tyto problémy? To svědění je opravdu nepříjemné a navíc mám obličej pořád zarudlý jako spálený od slunce. Děkuji za radu.

Přeji krásný den. U našich pacientek, pokud opravdu nejsme schopni odlišit důvod obtíží, doporučíme na 3-4 týdny (někdy méně, podle obtíží) preparát vysadit a pokud dojde k zlepšení obtíží, známe důvod. Pokud během této doby nedojde ke zlepšení, nejspíše je prapůvod jinde. Jinak samozřejmě ev. změna léků ještě možná je, dalo by se vyměnit za skupinu letrozolů (Alozex + Arimidex jsou anastrozoly), ale i když se jedná o mírně odlišný preparát, jsou obecně z jedné velké rodiny inhibitorů aromataz a vedl. účinky mohou být podobné. Poraďte se s vaší onkoložkou.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Iveta | 14.08.2018 | dotaz č. 1108
Dobrý den, v prosinci jsem podstoupila operaci prsu, kdy mně byl kvůli nádoru in situ odstraněn celý prs, ale byla provedena okamžitá rekonstrukce. Nyní užívám lék Tamoxifen a mívám občas návaly. Zároveň už přes rok nemám menstruaci. Dle mého gynekologa je to v mém věku normální. Můžu brát Fytofem Harmony na zmírnění potíží? Děkuji za radu.

Dobrý den, tento přípravek rostlinného původu užívat můžete bez obav.

MUDr. Karolína Hovorková


Po léčbě

Ivet | 03.08.2018 | dotaz č. 1085
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se sluníčkem po onkologické léčbě. Měla jsem nádor prsu, mám za sebou chemoterapii a před týdnem jsem ukončila ozařování. Celá léčba trvala 9,5 měsíců. Děkuji za odpověď Součková

Přeji krásný den. Vystavovat se sluníčku v prvním roce po léčbě není optimální. Navíc v tomto úporném horkém období. Spíše se držet pod slunečníkem, či ve stínu

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Zuzka | 16.07.2018 | dotaz č. 1072
Dobrý den,jsem po léčbě CA in sítu pravého prsu a po hysterektomii s odstraněním ovarií,tamoxifen jsem příliš nesnášela,dostala jsem Femaru.Je to správně?

Dobrý den, ano, je to v pořádku. Užívejte jí dle pokynů vašeho ošetřujícího lékaře.

MUDr. Karolína Hovorková


Po léčbě

Dvorská | 13.07.2018 | dotaz č. 1068
Dobrý den,jsem 10 měsïců po operaci prsu pro onkologický nález a poslednï dobou cítím v nemocném prsu horkost.Bolest nepociťuji,mïsto zarudlé nemám.Prý jde o obvyklý jev po operaci.Je to tak?

Přeji krásný den. To, co pociťujete může být po operaci, ale spíše ještě po následné radioterapii. Existuje něco jako lymfedem ruky, ale také pouze prsu. Takže vhodné ukázat svému ošetřujícímu onkologovi a pokud by viděl počínající lymfedem, může doporučit lymfodrenáže. Někdy se horkost projevuje spíše večer po celém dni, nebo po větší námaze. jestli nejsou známky infekce (zarudnutí prsu, horečky), lze jenom chladit.

MUDr. Petra Hrabětová


12345konec »(stránek: 10)