Odborná lékařská on-line poradna

Na Vaše osobní dotazy, týkající se prevence, onemocnění a léčení nádorových onemocnění prsu, Vám odpoví naši přední odborníci v oboru. Svůj dotaz můžete položit i anonymně pod přezdívkou. Vzhledem k posouzení diagnózy je nutné uvést Váš věk. Odpověď na dotaz Vám přijde e-mailem a pokud budete chtít pomoci i jiným v podobné situaci, můžete souhlasit s uveřejněním Vašeho dotazu a odpovědi na webu.


Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné a je nutné je vyplnit.

Kategorie dotazů:

DiagnózaGenetikaLéčbaLymfedémOstatníPo léčběPrevenceRekonstrukce prsuVedlejší účinky
všechny kategorie


Lékaři, kteří odpovídají na vaše dotazy:

MUDr. Alena Bílková, Ph.D.

mamodiagnostika a prevence

MUDr. Halka Bitmanová

mamodiagnostika a prevence

doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D.

genetika

MUDr. Karolína Hovorková

klinická onkologie

MUDr. Petra Hrabětová

klinická onkologie

MUDr. Renata Koževnikovová

klinická onkologie, lymfologie, paliativní medicína

doc. MUDr. Aleš Nejedlý

plastická chirurgie

MUDr. Václav Pecha

onkologická chirurgie

Vaše dotazy - Po léčbě:

Vedlejší účinky
Po léčbě

Hana | 21.08.2018 | dotaz č. 1110
Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání hormonální léčby. Jsem 3 roky po operaci karcinomu prsu, předtím chemo a poté ozařování. V současné době jsem v remisi, užívám jen hormonální léčbu. Nejdříve jsem brala Tamoxifen, ten mi způsoboval zvětšení děložní sliznice tak mi ho paní doktorka vyměnila za Alozex, asi po půl roce jsem začala mít kožní problémy v obličeji tak mi ho zase vyměnila za Aromidex, půl roku to bylo v pohodě ale teď už čtvrtý měsíc trpím svěděním kůže v obličeji, zhrubne mi pokožka a pořád svědí.Kosmetiku nemám žádnou novou. Na kožním mi dali mastičku, která ovšem obsahuje kortizony. Mažu si obličej na noc asi týden, potíže ustanou a mám tak 14 dní klid a potom to začne nanovo. Také mě začaly nadměrně padat vlasy. Mám za to že je to asi vedlejší účinek Arimidexu. Přemýšlela jsem že bych ho třeba na měsíc vysadila, jestli se projeví zlepšení a tím pádem bych věděla že to způsobuje tento lék. Myslíte že bych to tak mohla udělat? Není moc velké riziko přerušení této léčby?A jsou ještě nějaké jiné hormonální léky, které by mi mohla moje onkoložka vyměnit, které by mi nezpůsobovaly tyto problémy? To svědění je opravdu nepříjemné a navíc mám obličej pořád zarudlý jako spálený od slunce. Děkuji za radu.

Přeji krásný den. U našich pacientek, pokud opravdu nejsme schopni odlišit důvod obtíží, doporučíme na 3-4 týdny (někdy méně, podle obtíží) preparát vysadit a pokud dojde k zlepšení obtíží, známe důvod. Pokud během této doby nedojde ke zlepšení, nejspíše je prapůvod jinde. Jinak samozřejmě ev. změna léků ještě možná je, dalo by se vyměnit za skupinu letrozolů (Alozex + Arimidex jsou anastrozoly), ale i když se jedná o mírně odlišný preparát, jsou obecně z jedné velké rodiny inhibitorů aromataz a vedl. účinky mohou být podobné. Poraďte se s vaší onkoložkou.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Iveta | 14.08.2018 | dotaz č. 1108
Dobrý den, v prosinci jsem podstoupila operaci prsu, kdy mně byl kvůli nádoru in situ odstraněn celý prs, ale byla provedena okamžitá rekonstrukce. Nyní užívám lék Tamoxifen a mívám občas návaly. Zároveň už přes rok nemám menstruaci. Dle mého gynekologa je to v mém věku normální. Můžu brát Fytofem Harmony na zmírnění potíží? Děkuji za radu.

Dobrý den, tento přípravek rostlinného původu užívat můžete bez obav.

MUDr. Karolína Hovorková


Po léčbě

Ivet | 03.08.2018 | dotaz č. 1085
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se sluníčkem po onkologické léčbě. Měla jsem nádor prsu, mám za sebou chemoterapii a před týdnem jsem ukončila ozařování. Celá léčba trvala 9,5 měsíců. Děkuji za odpověď Součková

Přeji krásný den. Vystavovat se sluníčku v prvním roce po léčbě není optimální. Navíc v tomto úporném horkém období. Spíše se držet pod slunečníkem, či ve stínu

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Zuzka | 16.07.2018 | dotaz č. 1072
Dobrý den,jsem po léčbě CA in sítu pravého prsu a po hysterektomii s odstraněním ovarií,tamoxifen jsem příliš nesnášela,dostala jsem Femaru.Je to správně?

Dobrý den, ano, je to v pořádku. Užívejte jí dle pokynů vašeho ošetřujícího lékaře.

MUDr. Karolína Hovorková


Po léčbě

Dvorská | 13.07.2018 | dotaz č. 1068
Dobrý den,jsem 10 měsïců po operaci prsu pro onkologický nález a poslednï dobou cítím v nemocném prsu horkost.Bolest nepociťuji,mïsto zarudlé nemám.Prý jde o obvyklý jev po operaci.Je to tak?

Přeji krásný den. To, co pociťujete může být po operaci, ale spíše ještě po následné radioterapii. Existuje něco jako lymfedem ruky, ale také pouze prsu. Takže vhodné ukázat svému ošetřujícímu onkologovi a pokud by viděl počínající lymfedem, může doporučit lymfodrenáže. Někdy se horkost projevuje spíše večer po celém dni, nebo po větší námaze. jestli nejsou známky infekce (zarudnutí prsu, horečky), lze jenom chladit.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Lenka | 09.07.2018 | dotaz č. 1060
Dobrý den. Je mi 63let. V dubnu 2016 mi byl diagnostikován invazivní lobulární karcinom prsu. Bez metastází. Po operativním odstranění jsem absolvovala ozařování a byl mi předepsán Tamoxifen. Objednaná na další kontrolu jsem až na konec října. Nyní má pan doktor dovolenou. Mám problémy s nervy v noze od páteře. Pan doktor na neurologii mi předepsal doplněk stravy Aneurox 2x denně. Nevím jestli mohu tento doplněk užívat vzhledem k mé diagnoze. Jedna tableta obsahuje Kyselina alfa - lipolová 600 mg, Vitamin B1 1,1 mg, Vitamin B2 1,4 mg, Vitamin B5 6,0 mg, Vitamin B6 1,4 mg, Vitamin B12 2,5 µg, Vitamin E 7,5 mg, MSM (Metylsulfonylmetan) 100 mg. Domnívám se, že mi jednou můj onkolog říkal, že vitamín B podporuje růst nádorových buněk a bojím se Aneurox brát. Prosím Vás o radu, zda mohu Aneurox užívat. Děkuji za odpověď. Lenka

Dobrý den, nyní jste více než 2 roky po diagnóze a léčbě, pokračuje pouze zajišťovací hormonoterapie. Běžné dávky vitamínů nejsou nebezpečné, vitamíny B řady jsou často předepisovány onkologickým pacientům v aktivní léčbě. Pouze vitamín B12 by neměl být podáván ve vysokých dávkách, pokud není diagnostikován jasný nedostatek tohoto vitamínu. Přípravek Aneurox ale obsahuje bezpečné dávky ve všech složkách, určitě ho můžete brát bez obav. S pozdravem

MUDr. Renata Koževnikovová


Po léčbě

Eva Bricínová | 26.06.2018 | dotaz č. 1050
Dobrý den paní doktorko Hrabětová, děkuji za odpověď na můj dotaz z 11.6.2018 a prosím o vysvětlení pojmů případných doporučovaných vyšetření ....MP,ev.PET/CT.Zároveň bych se chtěla poradit,zda mám čekat na plánovanou kontrolu do prosince 2018 či se mám snažit o domluvu stran kontoly ca 15-3 v dřívějším termínu.Nechci zbytečně panikařit ani ošetřující lékařku obtěžovat mimo domluvený termín,ale obavy z možného negativního vývoje samozřejmě mám. Děkuji a přeji pěkný den.Eva Bricínová

MP - je zobrazení břicha včetně malé pánve a PET/CT je speciální vyšetření (vlastně CT, ale se speciální kontrastní látkou). A co se týká kontrolního odběru Ca 15-3, nejsem váš onkolog a těžko můžu radit kolegovi. Ale asi bych si nechala např. po prázdninách udělat kontrolní odběr, spíše i pro váš klid.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Eva Bricínová | 11.06.2018 | dotaz č. 1033
Dobrý den, jsem 10 let po úplné ablaci levého prsu bez následné chemoterapie či ozařování,následně po dobu 5 let léčena tamoxifenem(tehdejší nález-TNM-stadium:pT1b pNO(6/0)MO,Histologie:IDC,G1 dcis,G1-2,bez angioinvaze.Vyš.6LU,z toho 1 sentinelová,LU neg.IHC neprovedeno.)Posledních pět let kontrola 1 ročně,poslední MMG 5/18,UZ břicha 10/17,RTG S,P 10/17 vše s negativním výsledkem,Scintigrafie skeleletu 7/17 a dnes- opět bez jednoznačných ložisek osteoblastické aktivity,která by svědčila pro metastatické postižení skeletu.V květnu 2017 jsem měla nepatrně vyšší CA 15-3(33,1) a progrese pokračuje-v říjnu 2017 44,1,v květnu 2018 45,8.Moje ošetřující lékařka tvrdí,že všechna potřebná vyšetření mám a že má více pacientů,u nichž nelze dopátrat důvod nárůstu CA.Chtěla bych vědět,zda se opravdu nemám znepokojovat(další kontrola naplánována na prosinec 2018,včetně UZ břicha,RTG S,P) či zda byste doporučovala ještě další vyšetření.Děkuji a přeji hezký den. Eva Bricínová

Přeji krásný den. Pokud jste měla celých 10 let Ca 15-3 v normě a začínají nyní stoupat, opravdu to může mít různé důvody a někdy se nemusí na příčinu přijít. Falešné positivity nacházíme např. při zhoršení lymfedemu (otoku) ruky či prsu (to neuvádíte), nebo při onemocnění žlučových cest či jater, apod. Jinak pokud by byla základní vyšetření jako RTG plic a UZ břicha neg. a markery nadále stoupaly, doporučila bych CT hrudníku + břicha + MP. A při jejich negativitě a opětovné další elevaci markerů ev. PET/CT. Ale to je na rozhodnutí vaší ošetřující lékařky.

MUDr. Petra Hrabětová


Po léčbě

Marie | 11.06.2018 | dotaz č. 1032
Dobrý den, mám ukončenou radioterapii po částečné mastektomii prsu. Kdy mohu absolvovat lynfomasáže dolních končetin? Děkuji Marie

Dobrý den, pokud je již zhojená časná poradiační reakce, můžete lymofdrenáže dolních končetin zahájit kdykoliv. S ppozdravem

MUDr. Renata Koževnikovová


Po léčbě

Alina | 11.05.2018 | dotaz č. 994
Dobrý den, můj nález byl pT1c (MKNO - 8211/31), pNO, ER 80%, PR 95%, Ki67 10%, p53 10% Her 0. Léčba byla ukončena 03/2016 (operace a RT). Nyní Arimidex a Calcichew D3. Byla jsem u praktické lékařky a v rámci prevence jsem měla laboratorní rozbor krve a moči. Vše v pořádku, jen zvýšená k. močová a vápník (2,65), alkalická fosfatáza byla v pořádku. Může zvýšená hladina vápníku něco znamenat (ve smyslu kostních metastáz)? Děkuji.

Dobrý den, určitě ne, nebojte se, to je jen minimální odchylka od normy. Metastázy to určitě neznamená, jen se pora´dte s vaším onkologem, zda by vás neposlal na denzitometrii - při užívání arimidexu může v kostech ubývat vápník a vyplavovat se do krve - abyste neměla časem osteoporózu.

MUDr. Karolína Hovorková